Meridia – opinie o tabletkach na odchudzanie z sibutraminą

0
(0)

Sibutramina (Meridia) to związek chemiczny organiczny, który stosuje się jako lek anorektyczny, czyli hamujący łaknienie w leczeniu otyłości. Jego działanie polega na zahamowaniu wychwytu zwrotnego noradrenaliny, serotoniny, dopaminy. Nasila uczucie sytości po posiłku a także zwiększa wydatek energetyczny, wpływając prawdopodobnie na podniesienie termogenezy. To prowadzi do zmniejszenia masy ciała nawet o 25 kg w miesiąc.

Jak działa sibutramina (Meridia)?

Efekt leku to działanie metabolitów. Sibutramina oraz jej metabolity nie wykazują działania cholinolitycznego, przeciwhistaminowego; charakteryzuje się małym powinowactwem do receptorów serotoninowych, adrenergicznych, dopaminowych, benzodiazepinowych i kwasu glutaminowego. Nie działa jednak hamująco na MAO. Podawana w sposób doustny, wchłania się bardzo szybko, przy równoczesnym spożywaniu posiłku, wchłanianie jest zwolnione. Podlega efektowi pierwszego przejścia przez wątrobę, jest metabolizowana w obecności izoenzymu cytochromu P-450 (3A4) do czynnych farmakologicznie metabolitów (demetylowe pochodne M-1 i M-2), które są inaktywowane w wyniku hydroksylacji i koniugacji do nieaktywnych M-5 i M-6. Czas po którym sibutramina osiąga maksymalne stężenie we krwi (tmax) wynosi 1,2 h, tmax czynnych metabolitów – 3 h.
Z białkami surowicy sibutramina wiąże się w 97%, metabolity M-1 i M-2 w 94%.
W ciągu 4 dni stosowania leku, osiągane jest stacjonarne stężenie metabolitów i jest ono 2 razy większe, niż po podaniu pojedynczej dawki. Lek wydalany jest z organizmu z moczem w postaci nieczynnych metabolitów.
Lek przyjmuje się po konsultacji lekarskiej, stosowanie go bez niej może prowadzić do poważnych powikłań, nawet zagrażających życiu i zdrowiu.

Historia i dostępność Meridii na rynku

Meridia dostępna w postaci chlorowodoru sibutraminy, wprowadzona została w 1997 roku, usuwając z rynku starsze leki o podobnym działaniu, które miały wiele niepożądanych działań.

21.01.2010 roku zalecono zawieszenie obrót lekami zawierającymi sibutraminę. Powiązane to było z wynikami badań wykonanymi przez SCOUT, które wykazały, że przyjmowanie tych leków podnosi ryzyko zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, zatrzymania czynności serca, lub zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych u pacjentów powyżej 54 roku życia, którzy są obciążeni chorobami układu krążenia, cukrzycą typu 2. Wzrost ryzyka związany był głównie z częstotliwością zawału lub udaru, które nie skutkowały zgonem. Zalecono również, by osoby stosujące lek z sibutraminą, skonsultowały się z lekarzem.

Jaka jest Twoja opinia o tym produkcie?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić ten produkt!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten produkt.

267 opinii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.